Bize Ulaşın: +90 272 221 20 40
logo
Bilgi Talebi
  • Türkiye'nin En Büyük

   Yumurta Üretim Kapasitesi
  • Güç Birliği

   2006'dan bu yana...
  • İhracat Rekortmeni

   Kuruluşundan Günümüze...

Ekonomi Bakanlığı Afyon'da

blogpost

Ekonomi Bakanlığı Afyon'da

Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürü Ahmet Erkan Çetinkayış, Avrupa Birliği Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Kısa, Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdür Yardımcısı Hakkı Karabörklü ve Ekonomi Bakanlığı Uzmanları, Afyonkarahisar’da incelemelerde bulundu.

İHRACATTA HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Toplantının açış konuşmasını yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Şükrü Köse, Afyonkarahisar ve ATSO hakkında bilgi verdi. Köse, “Dış ticaret fazlası veren İlimiz, sağlanan destekler ile ihracatta son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmiştir. İlimizin 2003 yılında 80 milyon dolar olan ihracatı 2017 yılında 313 milyon dolara ulaşmıştır.

Odamızın 2023 yılı hedefi ise 1 milyar dolar ihracata ulaşmaktır. İlimizin ihracat kalemleri arasında yer alan mermer yüzde 59 ile en büyük payı almaktadır. Türkiye’de blok mermerin üçte biri Afyonkarahisar’dan çıkarılmakta olup, bu rakam ülkemiz doğaltaş ihracatının yüzde 9’una karşılık gelmektedir. Ayrıca İlimiz dışında bulunan ve Afyonkarahisarlı mermercilerin bulunmadığı mermer üretim bölgesi yok gibidir” dedi.

YUMURTA ÜRETİMİNİN YÜZDE 20’Sİ AFYON’DA

Afyonkarahisar’ın yumurtacılık sektöründe de önemli bir il olduğunu hatırlatan Köse, “Doğaltaş sektöründen sonra en fazla ihracat yaptığımız kalem ise Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller faslı içerisinde yer alan yumurtadır. Türkiye’deki yumurta üretiminin yaklaşık yüzde 20’si ilimizde gerçekleşmektedir. Türkiye’deki toplam yumurta ihracatının ise yüzde 30’u Afyonkarahisar’dan yapılmaktadır. Bu alanda ilimiz yumurtanın borsası konumundadır.

Diğer önemli ihracat kalemlerimiz ise Şekerleme Ürünleri,  Mutfak Gereçleri, Haşhaş, Mermer Makinaları, Maden Suyu ve Konveyör Band’tır” ifadelerini kullandı.